Hakkımızda

KIRMIZI ET

Dikili Çiftlik A.Ş. 2005 yılında Çamlıca Kültür ve Yardım Vakfı bünyesinde, İzmir-Dikili’de, besicilik alanında faaliyet göstermek üzere kurulmuş bir işletmedir.

İşletmede 40.000 m² kapalı alanda, 3.000 baş kapasiteli büyükbaş besi hayvanı yetiştiriciliği yapılmaktadır. 1400 m² kapalı alanda kurulu üretim tesisinde parçalanan karkas etten üretilen dana kıyma, dana kuşbaşı, antrikot, bonfile, kontrafile ürünlerini taze ve dondurulmuş olarak tüketicilere sunmaktadır.

KIRMIZI
ET

Çiftlikten mutfağa lezzeti taşıyan Kırmızı Et, ürün kalitesi ve hizmet anlayışı ile sektörde seçkin bir yere sahiptir.
Firmamızın temel hedefi kaliteli ve güvenli et üretimi yapmak ve bunun sürekliliğini sağlamaktır bu sebeple deneyimli ve eğitimli çalışma arkadaşlarımızla birlikte sistemimizi ve üretimimizi geliştirmek için sürekli iyileştirme çalışmaları yürütüyoruz.

BESİ ÇİFTLİĞİ

Çiftliğimizde angus, brahman, brangus, hereford, limousine, simental, şaroleden oluşan etçi sığır ırkları yetiştirilmektedir. Besi hayvanlarının beslenmesi için gerekli olan yem yakın çevredeki güvenilir çiftçilerden karşılanmaktadır.

Besi hayvanlarının beslenmesi için gerekli olan yem yakın çevredeki güvenilir çiftçilerden karşılanmaktadır. Enerji, protein, kuru madde, mineral ve vitamin olmak üzere hayvanların diğer ihtiyaçlarını karşılamak için özel rasyon hazırlanmaktadır. Her yaş ve kilo grubuna göre belirlenen rasyonlar tam otomatik ve kantarlı yem karıştırma makinelerinde homojene yakın bir oranda karıştırılarak danaların yem içerisinden beğendiklerini seçmeleri engellenir ve ihtiyaçları olan besin öğelerinin tamamını almaları sağlanır. Hayvanlarımızın sağlık ve aşı uygulamaları uzman veteriner hekimler tarafından Avustralya Escas standartları doğrultusunda titizlikle yürütülmektedir. Sürü sağlığı uygulamaları kapsamında çalışmalar yürütülmektedir.Aşılama, önleyici hekimlik prensibi ile ülkemizdeki salgın hastalıklar takip edilip aşı takvimine paralel olarak uygulamaktadır. Bunun sonucunda hayvanlarımızdan üretilen etlerde antibiyotik ve ilaç kalıntısı bulunmamaktadır.

ÜRETİM TESİSİ

Dikili Çiftlik A.Ş et parçalama tesisi, 2010 yılında 1400 m² kapalı alanda kurulmuş olup, taze et ve donuk et ürünlerinin üretimini gerçekleştirmektedir.

Ülkemizin önde gelen firmalarına ait kombinalarda hijyenik koşullarda ve helal gıda standartlarında kesilen karkas etler frigorifik araçlarla, soğuk zincir kırılmadan tesise gelir. Karkasların veteriner hekim ve gıda mühendisleri tarafından sıcaklık, pH, mühür, veteriner sağlık raporu ve kesim belgesi kontrolleri yapılarak kabulü gerçekleşir. Üretime girecek karkasların kulak küpeleri, yetiştirildikleri çiftlik bilgileri ve geçmişinde insan sağlığı açısından yapılan tedavi uygulamaları kontrol edilir. Mal kabul alanında indirilen karkas etler, 0 °C soğuk hava depolarında parçalama hattına girmek üzere dinlendirmeye alınır. Tüm üretim alanlarında sıcaklık sürekli +9 °C’dir. Parçalama hattında çalışan kasaplarımız eti kıymalık et, kuşbaşılık et, antrikot, bonfile ve kontrafile olmak üzere bölümlere ayırır. Parçalama hattında ayrılan etler, taze ürün ya da şoklanmış ürün hatlarına dağıtılır. Paketlenen etler vakumlanıp önce -40°Cde şoklanır ardından -18°C’de satışa kadar dinlendirilir.

ÜRÜNLERİMİZ

%18-20 yağ oranına sahip kıyma etin kıyma makinasından bir veya daha fazla geçirilmesi ile hazırlanan parça et özelliğini kaybetmiş et türüdür. -40°C de dondurulmuş ya da taze olarak (Map teknolojisi) satışa sunulmaktadır.

Karkas etin farklı yerlerinden çıkarılan etlerin kuşbaşı makinasında 3-4 cm boylarında doğranmasıyla elde edilen orta yağlı ettir.

Bonfilelik etin çıkarıldığı kısmı tamamen kaplayan kontrafile antrikot ve sokum arasında bulunur. Dananın omurga bölümünün kemik içermeyen yerinden elde edilen kontrafile birinci kalite et grubunda yer almaktadır. Yağ oranı antrikota düşük olan kontrafile sert yapısı gereği pişirmeden önce marine edilmelidir.

Bir biftek çeşidi olan bonfile hayvanın sağında ve solunda olmak üzere toplamda iki yerden çıkarılan kas dokusudur. Dananın sırt ve arka bölümlerinde bulunan bonfilenin toplam ağırlığı 1,5 – 2,5 kg arasında değişmektedir. Oldukça çok çalışan bir kas dokusuna ait olan bonfile yağ içermez ve eti yağsız yemeyi tercih edenlerin favorisidir. Yağ, sinir ve kemik içermeyen bonfile dananın en yumuşak bölümüdür.

Bir biftek çeşidi olan antrikot göğüs omurlarının üzerinden hayvanın boynuna doğru uzanan yeri kapsamaktadır. Gerdan ile kontrfile arasındaki bölümden çıkarılan antrikot kaliteli bir et çeşididir. Antrikotun lezzeti içerisindeki mermerimsi yağ dokuya ve ortasında bulunan kalın yağ tabakasına dayanmaktadır.

KIRMIZI ET

KIRMIZI ET HAKKINDA PÜF NOKTALAR

• Aldığınız ürünleri saklamak istediğinizde önce kullanacağınız kadar porsiyonlara ayırıp ardından buzdolabı poşetine sararak dondurucuda saklamanız daha sağlıklı olacaktır.
• Kullanacağınız eti çözdürmek istediğinizde, eti oda sıcaklığında değil buzdolabının alt bölmesinde çözdürmelisiniz. Böylece yavaş ve güvenli bir çözdürme ile etin zarar görmesi engellenmiş olur.
• Çözünmüş et kesinlikle tekrar dondurulmamalıdır ve derhal tüketilmelidir.

2010 yılından bu yana faaliyet gösteren tesisimiz, ürün kalitesi ve hizmet anlayışı ile sektöründe kendisine seçkin bir yer edinmiştir. Kaliteli üretim oluşumunun nitelikli eleman gücünden geçtiği kabul edilerek, şirketimizde konusunda deneyimli ve eğitimli çalışma arkadaşları istihdam edilmekte; sistemimizi ve üretimimizi geliştirmek için sürekli iyileştirme çalışmaları yürütülmektedir. Firmamızın temel hedefi kaliteli ve güvenli et üretimi yapmak ve bunun sürekliliğini sağlamaktır. Dikili Çiftlik A.Ş. müşteri beklenti ve ihtiyaçlarını karşılamayı, yasal ve mevzuat şartlarına uygun üretim yapmayı, ISO 9001 :2015 ve ISO 22000 :2018 standartlarına ve hijyen kurallarına uymayı hedeflemektedir. Kesimlik hayvanların beslenmesinden üretilen et ürünlerinin müşteriye teslimine kadar tüm süreçlerde kaliteli, güvenli üretim ve izlenebilirlik sağlanmaktadır. Çalışanlar ve ilgili tüm dış kuruluşlar ile iletişim içinde olan şirketimizin temeli ekip çalışması anlayışına dayanmaktadır.

Dikili Çiftlik A.Ş.’nin kalite ve gıda güvenliği yönetim sistemlerinin kapsamı karkas parçalama, et işleme, paketleme ve sevkiyatıdır. Firmamız 35-0172 numaralı işletme onay belgesi ile faaliyetlerini sürdürmektedir. TÜRKAK akreditasyonlu ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi ve QACS International onaylı TS EN ISO 22000: 2018 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikasına sahiptir.
Kalite politikamız gerekliliğince yılda bir kez akredite dış laboratuvarlardan ürünlerimize ait kimyasal analiz hizmeti alınmaktadır. Ürünlerimizin yanında üretimde kullanılan kuşbaşı makinesi, et doğrama tezgâhı, kıyma makinesi ve kullanım suyuna ait analizler de yapılmaktadır. Üretimde aktif olarak çalışan personellere ait el swap analizi; karkas deposunun, üretim alanın ve soğuk depolara ( -40°C, -18°C) ait ortam havası analizi yapılmaktadır.